XXII национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура” – 25-26 ноември – Варна

XXII национална конференция
„България в световната история и цивилизации – дух и култура”
 

ПРОГРАМА 2017 г.

24 ноември (петък)

     Концертна зала на Радио Варна

18,00 ч. Представяне книгите на доц. д-р Веселина Вачкова „Богомилската алтернатива” и на Христо Буковски „Отключените пътища на богомилите” и „Разчетени послания”. Водещ – Елена Икономова

      25 ноември (събота)

     Пленарна зала на Община Варна

9,00-9,30 ч. Регистрация на участниците
9,15 ч. Откриване на графична изложба портрети „Българските владетели” на художника Роберто Андреев от Русе – водещ Славян Стоянов
9,30-10,00 ч. Изпълнения на хор „Морски звуци” с диригент Росица Щерева, на пианото – Жанета Бенун-Николаева
Водещ – Йордан Бояджиев
10,00-10,10 ч. Откриване – Антония Йовчева, директор на Дирекция „Културно и духовно развитие” в Община Варна
10,10-10,20 ч. „Приемственост и актуални аспекти на конференцията” – Даниела Василева, издателство „Данграфик“, председател на Сдружение „България – дух и култура”
10,20-10,40 ч. „Златните изделия във Варненския некропол – състав, макроструктура и технологични особености” – инж. д-р Йордан Бояджиев, ТУ – Варна
10,40-11,00 ч. „Съвременно състояние на теорията за Библейския потоп в Черно море” – доц. д-р Димитър Димитров, Варна, Инст. по океанология – БАН
11,00-11,20 ч. „Втори център в генезата на Западнопонтийската праисторическа култура” – Светлозар Попов, Варна
11,20-11,40 ч. „История на българите в Европа (V – X век) през погледа на исторически извори от български произход” – Петко Добрев, Силистра
11,40-12,00 ч. „Космометричният проект на Омуртаг и Симеон и неговите варненски корени” – проф. д-р Христо Смоленов, София
12,00-12,20 ч. „Отвъд знаците – послания от древността” – д-р Володя Попов, мултимедийна презентация на изложба на РИМ – Плевен
12,20-12,40 ч. „Олтарни плочи с нотопис от Родопите” – Андрей Ковачев, Пловдив
12,40-13,00 ч. „За диалога между културите и популяризирането на културно-историческото наследство” – д-р Даниела Тодорова, Зелен образователен център – Шабла
13,00-14,00 ч. почивка
Водещ – Росен Гацин
14,00-14,20 ч. „Божиите покровители в светогледа на българския Северозапад” – д-р Росен Гацин, СУ „Кл. Охридски”
14,20-14,40 ч. „Древните символи свастика и други знаци за движение и въртене в свилениците от Софийско” – д-р Юлия Боева, София
14,40-15,00 ч. „Първи фестивал на шевицата – Белослав, 2017”. Мултимедийна ретроспекция – Славян Стоянов, Варна
15,00-15,20 ч. „Образът знак на Аспарухово – антропологично изследване” – група ученици от Работилница по етнология в Хуманитарната гимназия – Варна с ръководители Елеонора Николова и Марина Стоилова
15,20-15,40 ч. „Символиката на капанските шевици” – Ася и Симона Андрееви, ученички 8 кл. от Разград, с рък. Венелин Николов ИТ
15,40-16,00 ч. „Тракийският Херос в контекста на културните влияния от Балканите към Египет (вяра, почитания, иконография) – д-р Ирена Янчева, Пловдив
16,00 16,20 ч. „Енергийни хармонизатори в старата българска къща” – Уста Дарин Божков, Трявна
16,20-17,00 ч. „Календар и обредност в Странджа и Източна Тракия” – Стоян Райчевски, София
17,00-17,30 ч. Обсъждане по докладите
17,30-18,00 ч. „Акад. проф. Михаил Арнаудов” – документален филм на БНТ
18,00 ч. Закриване на първия ден от конференцията

     26 ноември (неделя)

Водещ – Екатерина Пейчева
9,30-9,40 ч. Кратък обзор на първия ден от конференцията
9,40-10,00 ч. „Медицинските и духовни знания в хилядолетната история на българите” – Тодор Ялъмов, Институт за древни цивилизации, София
10,00-10,40 ч. „Етнонимът БЪЛГАРИ” – Петър Георгиев, София
10,40-11,00 ч. „Император Константин и траките” – Петко Атанасов, София
11,00-11,20 ч. „Защо императори траки налагат християнството в Рим” – Христо Буковски, София
11,20-12,00 ч. „Съдбата на Одесоската църква и скитските монаси” – доц. д-р Веселина Вачкова, София
12,00-12,20ч. „Храмът на Тангра” – Спас Мавров, Казанлък
12,20-12,40 ч. „Пожелай свободата” – нова книга за Ангел Кънчев” – д-р Веселина Антонова, Държавен архив – Русе
12,40-13,00 ч. Обсъждане по докладите
13,00-14,00 ч. Почивка
Водещ – Християн Облаков
14,00-14,20 ч. „Значението на лексемата етноним в историята” – Константин Каменов, Пловдив
14,20-14,40 ч. „Българските културно-исторически паметници в съседните балкански държави” – Костадин Костадинов, Варна
14,20-14,40 ч. „Съборът на гроба на кан Кубрат – място за единение и разделение на българите” – Цветан Томчев, София
14,40-15,00 ч. „Храмът на Богинята майка Понтика в Балчик” – Екатерина Пейчева, Варна
15,00-15,20 ч. „Кирил Шиваров – 130 години от рождението на големия варненски скулптор” – Румяна Иванова, Варна
15,20-15,40 ч. „Родовата памет – част от националната памет. Родово проучване с начало 1720 г.” – Валентин Давидов, Варна
15,40-16,00 ч. „Адвокатът и Архитектът” – изследване за варненския архитект Стефан Венедикт Попов – Християн Облаков, Варна
16,00-16,20 ч. „Знаци на историческата памет в дестинация Варна и културният туризъм” – Димитричка Иванова и Даниела Куртева, Варна, студентки магистратура
„Туризъм”
16,20-17,00 ч. Обсъждане по докладите
17,00 ч. Закриване на конференцията

 

За контакт: sdrujenieduhikultura@abv.bg

www.istor-konf-varna.com

Сдружение „България – дух и култура”

              

 

Be Sociable, Share!